Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ay ya da Güneş tutulması depreme neden olur mu?

4,278
kez izlendi
Puan: 2.42 / 5
Detaylı Açıklama

Ay ya da Güneş tutulması depreme neden olur mu?

Ay tutulması kısaca ve basit olarak Dünya'nın gölgesinin Ay'ın üzerine düşmesidir. Güneş tutulması ise Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girdiği dönemde gölgesinin Dünya üzerine düşmesi sonucu oluşur.

Peki Ay tutulmaları ya da Güneş tutulmaları Dünya'da tektonik ya da atmosferik felaketlere yol açabilir mi? İnsanlar binlerce yıldır tutulmaların depremlere veya farklı felaketlere yol açtığına inanıyor. Ancak bilimsel veriler tutulmaların felakete yol açtığını desteklemiyor.

Güneş tutulmaları sırasında Ay, Dünya ile Güneş arasında özel bir konuma yerleşiyor ve Dünya üzerinde fazladan bir çekim etkisi oluşuyor. Ancak bunun depremlere neden olup olmadığını kesin olarak belirlemek zor.

Depremler yeryüzünü oluşturan plakaların kırılması ya da kırılan plakaların yer değiştirmesi sırasında oluşur. Bu plakalar üzerined her zaman bir gerilim vardır ve her zaman deprem üretebilirler. Biliminsanları plaka üzerinde gerilimi hesaplayabilse bile gerilimin ne zaman boşalacağını yani ne zaman deprem olacağını hesaplayamaz.
Güneş tutulması sırasında oluşan fazladan çekim etkisi fay hattında biriken enerjinin boşalması için tetikleyeci olabilir. Ancak bu sadece bir teori. Bunun aksini söyleyen teorilerde mevcut.

Kısaca bilim dünyası da Güneş tutulmalarının depremlere neden olup olmayacağı konusunda hem fikir değil. Ancak insanların güneş tutulmalarının depreme neden olyacağı endişe ile panik yapmasını gerektirecek bir durum yok.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat