Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Avusturya göçmenlik başvurusu için ne yapmak gerekir?

5,008
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Avusturya göçmenlik başvurusu için ne yapmak gerekir?

Avusturya göçmenlik başvurusu için profesyonel bir danışmanlık firması ya da hukuk bürosu aracılığı ile başvuru yapmak gerekir. Avusturya'da uygulanan iki tür göçmenlik başvurusu vardır. 

Avusturya göçmenlik programlarından biri Mavi Kart (Blue Card) programıdır. Mavi kart programı beyaz yakalı çalışanlara hitap eder. Bu programa başvurabilmek için şu şartlar aranır:
- İyi derecede Almanca bilmek
- Fakülte mezunu olmak
- Bitirilen üniversitenin Avusturya denkliğinde olması
- Çalışılan meslek grubunun Avusturya ekonomisine katkı sağlayacak mesleklerden olması

Avusturya'dan alınan iş teklifinin mühendislik ya da doktorluk gibi bilimsel bir alandan olması gerekir. Kişinin bu iş teklifi ile aylık en az 3800 Euro gelir elde etmesi beklenir. Tüm şartları sağlayan kişi ailesi ile birlikte Avusturya'ya Mavi Kart başvurusunda bulunabilir.

Avusturya'ya yapılabilecek ikinci göçmenlik başvurusu çalışmadan Avusturya'da ikamet etmeye yönelik göçmenlik programdır. Bu programda aranan kriter kişinin Türkiye'den düzenli aylık gelire sahip olmasıdır. Bu gelir iki kişilik bir aile için yaklaşık 2500 Euro olmalıdır. Bu göçmenlik başvurusu için kişinin günlük düzeyde Almanca bilmesi yeterlidir. 

Avusturya'ya göçmenlik başvurusu öncesinde kişiye özel bir dosya hazırlanır. Bu dosya kişinin eğitim bilgilerini, mesleki tecrübelerini, alınan iş teklifini ve kişinin genel niteliklerini gösterir. Kişi bu dosya ile birlikte Türkiye'deki Avusturya elçiliğine göçmenlik başvurusunu iletir. 

Kişinin özellikleri göçmenlik için uygunsa 2 - 3 ay içinde kişinin Mavi Kart başvurusu kabul edilir. 

Çalışmadan oturma izni alabilmek için kişinin düzenli gelirini ispat eden belgelere sahip olmalıdır. 1 yıl süresince yaklaşık 2500 Euro'nun kişinin hesabına yatmış olması gerekir. Buna ilişkin banka kayıtları ya da tapu senetleri başvuru için yeterli olacaktır. Başvuru Avusturya elçiliğine yapılır ve 2 - 3 ay içinde başvuru sonuçlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat