Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Avokado salatası yaparken nelere dikkat edelim?

1,184
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Avokado salatası yaparken nelere dikkat edelim?

Avokado salatası yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey avokadoyu olgun olarak almaktır. Eğer bulamıyorsak olgunlaştırmak için iki üç gün dışarıda bekletmeniz gerekebilir. Çünkü olgunlaşmamış avokadonun acı bir tadı vardır ve soyulması zordur. Kolayca olgunlaştırabilmek için yanına olgun bir elma ekleyebilirsiniz. 

Avokadoyu kestikten sonra kalan kısımların kararmasını önlemek için buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Aynı zamanda avokado salatasını hemen sunmayacaksanız, avokadoların kararmasını önlemek için dilimledikten sonra üzerine sirke veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Avokado çok yağlı bir meyvedir ve yüzde 85 oranında yağ içerir. Kalori miktarı da diğer meyvelere oranla çok daha yüksektir. Orta boy bir avokadonun yarısı bile 150 kalori civarındadır. Bizim salatamız da ortalama 350 kalori civarındadır. Düşük kalorili bir salata yapmadık ancak sağlıklı olan besinleri bir araya getirdik. Ancak unutulmamalıdır ki avokado salatası bir öğünün yan ürünü değil, kendisidir. 

Kilonuza dikkat ediyorsanız veya vejetaryen biriyseniz avokado salatasını öğle yemeğinde veya akşam yemeğinde ana yemek olarak kullanabilirsiniz. 

Avokado salatasında Akdeniz yeşilliklerini kullandık ama siz isterseniz tüm sevdiğiniz yeşillikleri kullanabilirsiniz. Bizim için lif kaynağı olması açısından ve özellikle de uzun süre tok tutması açısından faydalıdır. Aynı zamanda bağırsakların iyi çalışmasına da faydalı olur. 

Avokado salatasında domates kullandık. Domates de likopen içeriği ile özellikle kanserojen etkisi vardır. Özellikle meme kanseri olan kadınların bolca tüketmesi tavsiye edilir. Arzu ederseniz yaz döneminden domatesleri yapıp kış döneminde de tüketebilirsiniz. Çünkü kışın taze ve doğal domates bulmak ya da olgunlaşmış domates bulmak zorlaşır.

Avokado salatasında salatalık da kullanılabilir. Salatalığın da lif içeriği yüksektir ve yüze 98 oranında sudan oluşur. Bu nedenle diyetlerde bolca tüketilebilir.

Avokado salatasına yağ eklememeniz gerekir. Çünkü zeytinyağından gelen yağ da salatadaki kaloriyi artıran bir faktördür. Zaten avokadonun kendisi oldukça yağlıdır. 4'te 1 avokado 1 tatlı kaşığı yağa eşdeğerdir. Eğer salatanızı sadece avokado salatası olarak yapmayacaksanız ve salatada yağ yerine avokado kullanmak istiyorsanız avokadonun çeyreğini kullanmanız yeterlidir. 

Sos olarak limon, çok az miktarda tuz ve keten tohumundan hazırlanmış bir karışım yapabilirsiniz. Keten tohumunu aktardan alırken dövülmemiş olanını alın, taneler şeklinde tercih edin. Tüketmeden önce dövebilirsiniz veya tüketirken kırmanız besin öğelerini vücudunuza almanız açısından faydalı olacaktır. Şimdiden afiyet olsun. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat