Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atopik egzama neden olur?

118,106
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Atopik egzama neden olur?

Atopik egzama ile alerjik egzama aslında aynı hastalığın iki farklı ismidir. Özellikle anne ve babasında alerjik hastalık olan çocuklarda egzama görülme olasılığı çok daha yüksektir. 

Atopik egzamaya neden olan birçok sebep vardır. Bunların başında genetik gelir. Genetik olarak kişinin cildinin yapısı bozuktur. Cilt su tutamaz. Yağı azalmıştır. Bu nedenle cilt kurudur. 

Banyodan sonra cilt kuruması özellikle sabunla yıkamadan sonra artar. Bu nedenle egzamalı kişilerin pH değeri düşük, kimyasal içermeyen, cildi kurutmayan sıvı temizleme jelleri ile temizlenmesi tavsiye edilir. 

Çocuklarda atopik egzama nedenleri

Çocuklarda atopik egzamanın en önemli nedenlerinden biri de gıda alerjisidir. Çocuklarda atopik egzamanın %40-50 sinde gıda alerjisi egzamanın nedenidir. Yetişkinlerde ise bu oran %1 e düşmektedir.

Gıda alerjisi ciltten alerji testiyle saptanabilir. Aileler genelde küçük yaşta ciltten alerji testi yapılmadığını 3 yaşından sonra yapılabileceğini düşünürler. Çocuklarda ciltten gıda alerji testi 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Gıda alerjilerin çoğu 3 yaşında düzeldiği için 3 yaşından sonra gıda alerjisi testinin değeri çok azalır. Gıdalara karşı alerji testlerinin çocuk alerji uzmanları sorumluluğunda yapılması çok önemlidir. Bu konuda deneyimli olan uzmanlardır.

Egzamanın nedenleri arasında yünlü kıyafetler, kimyasal ürünler de vardır. 

5 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkin bireylerde ise gıda alerjisi olma olasılığı daha azdır. Bu yaş grubunda cildin genetik olarak bozuk olması, metallere karşı alerji olması, sabun ve kimyasallara karşı alerjiye bağlı egzama olasılığı daha yüksektir

Egzamalıların ciltlerinde mikroplar genelde vardır. Bu mikroplar da cilde zarar verir ve cildin koruyucu tabakasını zedeler. Ev tozları mite'ları, hamam böcekleri alerjenleri de cilt bariyerini zedeleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle ev tozları mite'larına karşı önlem almakta fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat