Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atom bombası dünya tarihini nasıl şekillendirdi?

469
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atom bombası dünya tarihini nasıl şekillendirdi?

Atom bombası geliştirildikten sonra bir kez ve şu ana kadar son kez 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'ya karşı kullanıldı. Bundan sonra fiilen herhangi bir yere atom bombası atılmadı ama 20. Yüzyıl'ın ikinci yarısı nükleer silahlanmada kıyasıya bir rekabet ile geçti.


Savaştan sonra dünya, savaştan galip çıkan ABD ve Rusya taraflarında ikiye ayrıldı. Bir tarafta komünist Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği diğer tarafta da kapitalist ABD ve desteklediği ülkeler vardı. Bu iki güç arasındaki rekabet silahlanma alanında da en üst seviyede yaşandı. 

Savaş sonra hem ABD hem de SSCB çılgınca bir silahlanma yarışına girdi. Bu dönemde binlerce nükleer bomba üretildi. Ayrıca bunları taşıyacak veya fırlatacak savaş araçları da geliştiriliyordu. İki hakim güç sahip oldukları nükleer gücü politik ve diplomatik güç için kullanıyordu. Her iki ülke de müttefiklerine nükleer silahlar veriyordu. 

Aslında bu durum ayni nükleer silahların her iki blokta da yaygınlaşması beraberinde bir denge de getirdi. Buna "nükleer denge" adı veriliyordu. Yani her iki blokunda elinde birbirlerini tamamen yok etmeye yetecek kadar nükleer silah olduğu için iki taraf da misilleme ihtimalini göz önünde bulundurarak bu silahları hiç kullanmadı. 

Dünyada hala askeri güç dengeleri nükleer silahlar üzerine kurulu ve halen dünyayı tamamen yok etmeye yetecek binlerce nükleer bomba var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat