Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atom bombası 2. Dünya Savaşı'nda nasıl kullanıldı?

2,721
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atom bombası 2. Dünya Savaşı'nda nasıl kullanıldı?

ABD 1930'ların sonunda nükleer enerji araştırmalarına başlamıştı. Savaşın patlak vermesi ve hızla gelişen silah sistemleri nükleer gücün silah olarak da kullanılmasını gündeme getirdi. ABD hükümeti bunun üzerine dönemin en önemli fizikçilerini bir araya getirdiği Manhattan Projesi'ni başlattı. 

Savaş tüm hızıyla sürerken ABD de atom bombasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyordu. Savaşın son yıllarına doğru bomba geliştirilmişti. Denemeleri yapıldı ve bombanın yıkıcı gücü gözlemlendi. 

ABD artık düşmanları karşısında çok önemli bir silaha sahipti. Silahın Hitler'in durdurulması için kullanılması planlanıyordu ancak buna gerek kalmadı çünkü Nazi Almanya'sı teslim olmuştu. 

ABD bunun üzerine bombayı halen savaştığı Japonya üzerinde kullanma kararı aldı. 

ABD ilk Atom bombasını 6 Ağustos 1945'te, sabah saat 08.15'te Japonya'nın en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden olan Hiroşima şehrine attı. Bomba şehir merkezinin 1800 metre üzerinde patladı. Patlama anında 70 bine yakın sivil öldü. Şehir neredeyse tamamen yıkılmıştı. Takip eden günlerde de 70 binden fazla insan hayatını kaybetti. 

ABD 3 gün sonra yani 9 Ağustos 1945'te başka bir Japon kenti olan Nagazaki'ye atom bombası attı. Bu bomba da onbinlerce sivil insanın ölümüne yol açtı. Bunun üzerine Japonya teslim oldu. 

Nükleer bombaların etkileri sonraki yıllarda da devam etti. Sakat doğan çocuk sayısında ve kanser vakalarında patlama oldu. Atom bombalarının radyoaktif etkileri hala devam ediyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat