Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atıştırmalıklar çocukların psikolojisinde neden ve ne kadar önemlidir?

44,914
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atıştırmalıklar çocukların psikolojisinde neden ve ne kadar önemlidir?

Çocuklar abuk cuburu sever ve sürekli tüketmek isterler. Anne baba olarak çocuğumuzun sevmediği yemeği yemesi, ders çalışması; özetle çocuğumuza bir şeyi yaptırmak için yiyecekleri, abur cuburları ödül ya da ceza olarak asla sunmamalıyız. Yiyecekleri tehdit, koşul unsuru yapmamalıyız. 

Tehditle, ısrarla anne ve çocuk arasındaki güven ilişkisi asla yara almamalıdır. Çocuğunuza gerçekten zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecekler varsa o yiyecekleri seçeneklerden tamamen çıkarmalısınız. Bunu da çocuğa o yiyeceklere yasak koyarak değil, daha sağlıklı seçenekleri ona sunarak yapmalısınız. 

Örneğin, hazır yapılmış kekler yerine evde çocuğunuzla beraber kek yapabilirsiniz. Bu ona hem oyun gibi gelecek, hem de sevdiği bir gıdayı tüketmesini sağlayan bir seçenek olacaktır. Hepimizin, tabii ki çocuğumuzun da keyifli zamanlara ihtiyacı vardır. Bunun için ona keyifli sürprizler hazırlayabilirsiniz. Mesela "bugün sürpriz dondurma günü" diyerek çocuğunuza hem zevkli, hem de masum bir seçeneği daha fazla sevdirebilirsiniz.
 
Çocuklar yalnızca karınları acıktığı için değil, duygusal tatminleri için de farklı gıdalara yönelir. Bu ihtiyaçları için tercihleri de çoğunlukla abur cubur diye tabir edilen atıştırmalık ürünler olur. Öncelikle çocuktaki bu duygusal açlığın ne olduğunu, neyden kaynaklı olduğunu tespit etmek, bilmek önemlidir. Bu, uzman görüşü ile de desteklenmelidir. Çocuğu abur cuburdan zorla vazgeçirmek değil, onu doğru ürüne yönlendirmek ve alışkanlık kazanmasını sağlamak gerekir. 

Yeterli ve dengeli beslenme için tüm besin öğelerinden (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) her gün vücut için gereken düzeyde almasını sağlamaya dikkat edilmelidir. Dondurma, içeriğindeki; protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, gibi mineralleri ile iyi bir tatlı alternatifidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat