Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atık piller neden ayrı toplanmalı?

4,278
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atık piller neden ayrı toplanmalı?

Piller kimyasal enerji üreteçleridir. İçlerinde çeşitli metaller ve elektrik üretmeleri için gerekli olan kimyasal çözeltiler vardır. Belli bir kullanım süresi sonunda pilin içindeki kimyasallar enerji üretme özelliklerini kaybeder. Bu durumda pil artık atık durumundadır. Ancak pilleri diğer çöplerle birlikte atmak çevre için son derece zararlıdır. Özellikle her gün milyonlarca atık pilin doğaya bırakıldığını düşünülürse olayın boyutu daha net anlaşılabilir. 


Pillerin içindeki kimyasallar çelik ya da farklı metallerden yapılan kaplamaların içindedir. Ancak pil doğaya bırakıldığında bu koruyucu katmanlar deforme olur ve pilin içindeki zararlı kimyasallar toprağa ve oradan da yağmurlarla yeraltı sularına karışır. Bundan sonra ise doğal döngü üçünde önce bitkilere ve sonra da hayvanlara ulaşır. 

Bu nedenle atık piller diğer çöplerle aynı ortama atılmamalı. Atık piller mümkünse ayrı olarak bir kapta biriktirilip sonra da atık pil toplama noktalarına bırakılmalı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat