Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atatürk'ün ölüm nedeni neydi?

2,369
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atatürk'ün ölüm nedeni neydi?

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüne neden olan sağlık sorunu ile birçok iddia var. Yaygın şekilde siroz olarak bilinse de ne tür bir karaciğer hastalığı olduğuna dair tartışmalar hâlâ sürüyor. 

Atatürk'ün sağlığı 1937 yılında kötüleşmeye başladı. 1938 yılı başlarında iştahsızlık ve halsizlik gibi sorunlar kendini gösterdi. Ayrıca vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyordu. Dahası burun kanamaları oluyor ve bunlar zor durduruluyordu.
 
Atatürk 1938 başında özel bir tedavi için Yalova Termal'e gönderildi. Termal Otel'de, onu muayene eden Doktor Nihat Reşat Belger Atatürk'e siroz teşhisi koydu. Dinlenmesini ve diyet yapmasını önerse de Atatürk, tedaviyi yarıda bırakarak Bursa'ya geçti. 

Atatürk o sıralardaki politik hareketliliği nedeniyle hastalığın bilinmesini istemiyordu. Ancak gizli bir muayene yapılmasını kabul etti. 6 Mart 1938'de beş doktor Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ü muayene ederek siroz teşhisini yinelediler. 

Ardından Fransız doktorlar da Atatürk'ü tedavi etti ve ağır bir karaciğer hastalığını geçirdiği yönünde raporlar hazırladı.

Atatürk'e dinlenmesi ve perhiz yapması önerildi. Atatürk bu kez tedaviyi onayladı. Bu arada hastalığı ile ilgili haberler dünya çapında yankı bulmuştu. 

Atatürk 19 Mayıs 1938'de Ankara'da son kez halkın karşısına çıktı. Birkaç ay sonra sağlığı daha da kötüleşen Atatürk 10 Kasım 1938 Perşembe günü 9'u 5 geçe hayata veda etti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat