Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atatürk Üniversitesi nasıl bir üniversite?

1,719
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Atatürk Üniversitesi nasıl bir üniversite?

Atatürk Üniversitesi 1951 yılında açılmasına karar verilen Doğu Üniversitesi'nin 1954 yılında isminin değiştirilmesi ile kurulmuştur. Erzurum'un en eski ve köklü üniversitesidir. Üniversitenin tüm fakülteleri kent merkezindeki (Yakutiye'deki) ana kampüste bulunmaktadır. 


Türkiye'nin açıköğretim sistemi ile eğitim veren üçüncü fakültesi Atatürk Üniversitesi'nde açılmıştır. En çok öğrenci alan üniversitelerin başında gelir. Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, edebiyat fakültesi, mühendislik iktisadi bilimler fakülteleri en çok öğrenci alan fakültelerdir. Diş hekimliği, eczacılık, tıp, turizm, veterinerlik ve ziraat fakültesi de çok öğrenci alır. 

Açıköğretim fakültesine de 14 bin öğrenci alımı vardır. Meslek yüksekokullarında da 4400 öğrenci eğitim alır. Öğrenciler üniversiteye girebilmek için yüzde 54'lük bir başarı oranını yakalamalıdır. 3800 öğrenci eşit ağırlıklı, 5200 öğrenci sayısal, 2700 öğrenci sözel, 500 öğrenci de yabancı dilden girer. İlahiyat ve hukuk en çok tercih edilen programlar arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat