Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşurenin içinde neden çok fazla malzeme var?

372
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşurenin içinde neden çok fazla malzeme var?

Aşure içinde farklı ve çok malzeme olmasının nedeni olarak Nuh Peygamber'in tufandan kurtulduğu gün kurtuluş gemisinin içinde bulunan malzemelerin çeşitliliği ile ilişkilendirilir. Yaygın referans Nuh Tufanı'dır. Hz. Nuh, ailesi tufandan kurtuldukları güne kadar uzunca bir süre engin suların ortasında kalmışlardır. Bu sürece hazırlık olarak tufandan önce gemiye aç kalmamak için tahıllar da alınmıştır elbette, fakat kurtuluşun olduğu o gün, yani aşure günü yiyecek depoları artık neredeyse boşalmıştır. Çok az bir miktar buğday, çok az nohut, kurutulmuş üzüm gibi gıdalar kalmıştır, ürünler çeşitlidir ama her biri az miktardadır. Bir öğün pişirebilmek için tüm kalan malzeme birleştirilip bir aş, yani aşure pişirilmiştir. Kurtuluş günü yenilen bu yemek bir şükran, teşekkür vesilesi olmuştur. 

Aşurenin simgesel anlamına gelince; yani bizi bugün de ilgilendiren, bize düşünme malzemesi olan simgeselliğine gelince. Aşure farklı ürünlerin bir araya gelerek bir lezzet oluşturduğu gösterir bize. Fakat dikkat etmemiz gerekir, her ürün önce ayrı kazanda kaynar, fasulye ayrı, buğday ayrı pişer, yani her birimiz kendi tadımızı farklı tatlar olarak taşırız, sonra bir kazanda buluşuruz, fakat buluşma esnasında aşurede ne buğday ne üzüm ne de diğer ürünler asla ezilmez öğütülmez, biri diğeri uğruna ezilmez. Kendi tatlarını koruyarak bir büyük kazanda, buna insanlık kazanı diyelim, onun bir özeti olan Anadolu diyelim, bir araya gelirler. Jöle, aşurenin tüm ürünlerin tatlarından oluşan hafif kıvamı olan suyudur. Bu jöleye sevgi-muhabbet diyebiliriz. Aşurenin kadim yani her zaman geçerli olacak olan simgeselliği de budur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat