Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure ritüelinin önemi nedir?

797
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşure ritüelinin önemi nedir?

Aşure tarihi ve mitsel anlatımlara göz attığımızda bize bir kurtuluş ve bu sebeple şükran duygusunu hatırlatır. Aşure ritüelinin önemi burada yatmaktadır. Nuh Peygamber'in, ailesi ve gemisine aldığı hayvanların büyük tufandan kurtulduğu gün gemide bulunan tahılları bir araya getirerek bir şükran, teşekkür niteliğinde aşure kaynatması, Nuh Tufanı dışında Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, İbrahim'in ateşte yanmaması, Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Eyyub'un hastalıklarından kurtulması, Musa'nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğullarını firavun'dan kurtarması, Yunus'un balığın karnından çıkması, İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi, hepsi bir şükran vesilesidir. Tıpkı İmam Zeynel Abidinin Kerbela katliamından kurtulması gibi. 

Tüm bu olaylar vesilesi ile tarihi anımsamaya aracı olan aşure kaynatma ritüeli bir bellek tazeleme ritüelidir bir anlamda. Musa'yı hatırlarken, Firavun'un zulmünü hatırlatır, İmam Hüseyin'i hatırlarken Yezid'in zulmünü de anımsatır bize ve biz, kendimizi zalimin değil masum olanın, mazlum olanın yanında görmek isteriz. Karakterimizi, eylemlerimizi tekrar gözden geçiririz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat