Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure orucu nedir?

963
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşure orucu nedir?

Genel bir kabul olarak Muharrem ayı içerisinde tutulan oruçlar Aşure orucu olarak bilinir. Muharrem ayının ilk günü ve aşure günü tutulan oruçlara semitik dinlerde önem verilmiştir. İslam geleneğinde Hz. Muhammed'in Ramazan orucundan sonra en çok Muharrem ayı içerisinde oruç tuttuğu bilinmektedir. 


Rivayete göre Hz. Muhammed Mekke'den Medine'ye 10 Muharrem günü Hicret eder ki bu hicrette bir kurtuluş niteliğindedir. Medine'ye ulaştığında Yahudilerin "Aşura" orucu tuttuğunu görünce nedenini sorar. Yahudiler Tanrı'nın bu günde Hz. Musa'yı ve "Ben'i İsrail'i" Firavun'un zulmünden koruduğu gündür. Hz. Musa şükür için oruç tutardı, biz de tutarız şeklinde cevap verirler. Bunun üzerine Hz. Muhammed "Biz Musa'ya sizlerden daha yakınız der, O da oruç tutar ve ashabına da tutturur ve "Aşura" pişirip dağıtır. Buhari Hadis eserlerinde bu detay bulunabilir. 

Yahudilerin Firavun'dan kurtuluş için tutukları bir oruç olarak görüldüğü gibi bazı kaynaklarda bu oruç Yahudilikte Hz. Süleyman Mabedi'nin birinci (MÖ 586) ve ikinci (MS 70) yıkılışlarını anmak sebebiyle tuttukları bir yas orucu olarak da geçer. Aşure Orucu Ehlibeyt geleneğinde Kerbela katliamından sonra matem orucu-Muharrem orucu olarak tutulmaya başlanmıştır. Bu oruç Kerbela'da katledilen ehlibeyt mensuplarının yasını tutmak içindir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat