Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure ne zaman yapılır?

1,886
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşure ne zaman yapılır?

Bu konuda iki farklı tarih verilebilir. İbrani-arabi gelenek içerisinde Kerbela vakasından önce Aşure günü Muharrem ayının 10. günü olarak kutlanırdı. Fakat Hz. İmam Hüseyin Kerbela'da Muharrem'in 10. günü katledildi. Bu sebeple Muharrem'in 10. günü bir kutlama değil derin bir matem günüdür. Ehli Beyt'in yolundan gidenler o gün aşure kaynatmazlar.

Muharrem orucu, matem orucu bittikten sonra, yani Muharrem'in 12. gününden sonra, o günün akşamı, ya da ertesi günlerde İmam Zeynel Abidin kurtuldu diye, şükretmek için, Ehlibeytin imamlığı müminlere Zeynel Abidin'le bağışlandı diye aşure kaynatırlar. Aşure bir kutlama vesilesi değil, daha çok içinde matemi de barındıran bir şükran anlamı taşır. Muharremin 10. günü aşure kaynatmak ve bunu bir kutlama vesilesi yapmak Yezit'in başlattığı bir durumdur. 

Yezit Hz. İmam Hüseyin'in katledildiğini duyunca 10. Muharrem günü kutlama mahiyetinde yemek dağıtmıştır. Ne yazık ki bu yanılgı günümüze kadar gelmiştir. Muharrem'in 10. gününde yani Hz. Hüseyin'in katledildiği günde aşure kaynatanları görüyoruz. Bu elbette bilinçli değildir. Aşureyi helal kazançla yapmak ve güvenilir evlere götürmek esası vardır. Aşure dağıtımı için temel esas budur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat