Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure nasıl yapılır?

801,522
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama

Aşure nasıl yapılır?

Aşure malzemeleri
- 3 bardak aşurelik buğday
- 1,5 bardak haşlanmış fasulye
- 1,5 bardak haşlanmış nohut
- 1 çay bardağı fıstık
- 1 çay bardağı dövülmüş fındık
- 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
- 1 çay bardağı kuru üzüm
- 5 - 6 adet kuru incir
- 5 - 6 adet kuru kayısı
- 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
- 5 - 6 adet karanfil
- 1 adet nar
- Yeşil fıstık
- 6 bardak şeker 

Aşurede şeker kullanımının püf noktası

Şeker kamışı ve şeker pancarının tatlı yoğunlukları farklı olduğundan, ölçünün buna göre ayarlanması gerekir. Şeker kamışından yapılan şeker daha az yoğun bir tada sahip olduğundan verilen ölçüden daha fazla kullanılması gerekebilir. Şeker pancarı da şeker kamışının tam aksi yönünde, daha yoğun bir tatlı kıvama sahiptir. Bu nedenle aşure tarifinden verilen ölçüden daha az kullanmanız gerekebilir.

Aşure yapımı
- Aşurelik 3 bardak buğdayı tencereye boşaltın, üzerine buğdayın iki katı kadar oda sıcaklığında suyu ekleyin ve pişirin.
- Buğday piştikten sonra akşamdan ıslattığınız ve haşladığınız fasulyeyi ekleyin ve karıştırın. Ardından nohut ekleyin ve 10 dakika daha pişirin. 
- Yaklaşık toplam 30 dakika pişirdiğiniz aşurenin üzerine şekeri ilave edin. 
- Aşureye eklenecek şeker buğday ölçünün iki katı olmalıdır. Buna göre 6 bardak şeker ilave edip aşureyi karıştırın ve şekeri eritin. 
- Aşureyi çok tatlı sevmeyenler şekeri daha az kullanabilir. Meyveler de tat vereceği için tatlı oranını meyvelerden sağlayabilirler.
- Şekeri ilave ettikten sonra sırası ile fıstığı, kuru üzümü, kayısıyı, portakal kabuğunu, tane karanfili ekleyin ve aşureyi 10 dakika daha pişirin. 
- Aşure piştikten sonra incirleri ekleyin. İncirlerin kararmaması için bu sürede aşureyi çok kaynatmamamız gerekir. Bu nedenle kuru incirler aşureye son aşamada eklenir.
- Artık aşurenin altını kapatıp ılınmasını bekleyebilirsiniz. Aşureniz 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra kaselere konularak buzdolabında soğutulabilir.
- Aşureyi servis ederken, koyacağınız süsleme malzemelerinin, tatlı baharatların kararmaması için bu süslemeleri aşureyi buzdolabında soğutmadan önce değil, aşureyi buzdolabından aldıktan sonra, servis etmeden hemen önce serpiştirmeniz gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat