Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure ayında neler yapılmalı?

602
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşure ayında neler yapılmalı?

Ehlibeyt geleneğine göre muharrem ayı içerisinde ilk 12 gün muharrem orucu tutulur. Bazı insanlar Ehli beyt mensubu katledilen 3 bebeğin anılması için 12 günlük muharrem orucu öncesi masum-u paklar orucu olarak isimlendirilen 3 günlük orucu tutar ve hemen ardından muharrem orucuna devam ederler. 

Muharrem orucu olan matem orucuna yas orucu da denilmektedir. Muharrem orucu bir matem havası yaşanır. Süslenmek, koku sürünmek, eğlence ve keyif verici işlerden, cinsel ilişkiden ve şehvetten kaçınılır. 

Aşure orucu boyunca yani 12 gün hiç su içilmez, akşam güneş batımından sonra oruç bozumunda da su içilmez. 12 gün su içilmemesinin nedeni Kerbela çölünde şehit olmayı bekleyen ehlibeyt mensupları Yezid'in ordusu tarafından susuz bırakılmıştır. Suya ulaşmaları engellenmiştir. Bu durumu anımsamak içindir. 

Muharrem orucu boyunca et, yumurta yenilmez. Proteinden muaf bir beslenme biçimi vardır. Normal günlük akşam yemeği gibi de doyuncaya kadar yemek doğru bulunmaz, sofradan doymadan kalkmak daha makul görülmektedir. 

Oruç boyunca Kerbela'nın yası sebebiyle daha çok siyah renkte kıyafetler giyilir. Matem boyunca hiçbir canlı incitilmez. Bitkiler, hayvanlar ve elbette özellikle insanlar. 

Hz. Hüseyin ve katledilen ehlibeyt mensuplarının neden katledildikleri yani hangi ilkeler uğruna katledilmeyi göze aldıkları, şehit oldukları anımsanır. Alevi geleneğinin temel düsturu Haksızlığa biat etmemek, tevella ve teberra yani Hak dostlarının yanında olmak, hak dostu olmayanların uzağında berisinde olmak ilkeleri hatırlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat