Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı korumacı ailelerde çocuğun büyüme süreci nasıldır?

546
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşırı korumacı ailelerde çocuğun büyüme süreci nasıldır?

Aşırı korumacı ailelerde çocuklar genellikle pek düşmez ve kaza yapmaz çünkü bu durumlar genellikle aile tarafından, daha oluşmadan engellenir.

Aşırı korumacı ailelerin çocukları genelikle fiziksel olarak iyi beslenmişlerdir ve gelişimleri yaşları ile doğru orantılıdır. Fakat bu çocukların sosyal ortamlarda ilişkileri kötü olabilmektedir. 

Aşırı korumacı ailelerde büyüyen çocuklar, sosyal ortamda daha çekingen ve hatta pısırık olmaktadır. Her şeyi onlar adına birileri yaptığından; sosyal ortamda birileri iterek ya da vurarak çocuğun hakkını yediğinde, çocuk derste parmak kaldırması gerektiğinde, bu çocuklar çekingen, özgüveni düşük ve pasif çocuklar olarak bilinmektedirler. 

Çekingen çocuğun sosyal ortamda kendini ifade etmekte zorlanması, hakkını arayamaması, daha önce her işini annesinin yapması ve bu nedenle kendi başına bir şey yapma yetisinin oluşmamasındandır. 

Çekingen çocukların anneleri bir süre sonra çocuğum çok pısırık şeklinde şikayet etmeye başlarlar. Bu çocuk profilinin iki adım gerisine gidip baktığımızda ise sorunun kökeninde aşırı korumacı ebeveynleri görürüz. 

Çocuğun sosyal gelişimi, özgüven gelişimi, özdeğer gelişimi, kişilik gelişimi ailenin aşırı korumacılığı nedeniyle zedelenmiştir. Bu nedenle çocuğun tüm hayatı boyunca bunun zorluğunu yaşama ihtimali vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat