Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı bulantısı olan hamileler nasıl beslenmeli?

30,597
kez izlendi
Puan: 4.15 / 5
Detaylı Açıklama

Aşırı bulantısı olan hamileler nasıl beslenmeli?

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının %50 - 60'ı sabahları mide bulantısından şikayet etmektedir. Bazı zamanlar günün ilerleyen saatlerinde mide bulantısı şiddetini artırabilir. Bu dönemde yaşanan mide bulantıları hormonal etkilerden kaynaklanmaktadır. Hormonlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak mide bulantısı şikayeti ile çok sık karşılaşılmaktadır. 

Mide bulantısını engellemek için sabah kalktığınızda kraker ya da kızarmış bir dilim ekmek tüketebilirsiniz. Böylece mide öz suyunuzun emilimini sağlayarak bulantıyı engellemiş olursunuz. Mide bulantısı olan anne adaylarının yavaş yemek yemesi gerekir. Anne adaylarının aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınması gerekir. 

Hamilelikte bulantıları engelleme yolları
- Yataktan yavaşça kalkın
- Yağlı ve soslu yiyeceklerden uzak durun
- Kolay sindirilen makarna, pirinç, patates, sebze ve meyve gibi gıdaları tercih edin
- Yemekleri yavaş yiyin ve çok çiğnemeye özen gösterin

Mide bulantısı olan anne adaylarının kafein içeren içeceklerden uzak durması gerekir. Bazı kişiler için mide bulantısı yapacak yiyecekler hamileler için iyi olabilir. Hamilelik dönemindeki yiyecek tüketimi kişiden kişiye değiştiği için her anne adayının ayrı şekilde değerlendirmesi gerekir.

Hamilelik döneminde çok yağlı, baharatlı ve soslu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü bu yiyeceklerin mide yanması rahatsızlığını tetikleyici özellikleri de bulunur. Hamilelikte döneminde bazı besinler hem mide yanmasına hem de mide bulantısına iyi gelir. 

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
- Beyaz leblebi
- Makarna
- Pirinç
- Patates

Hamilelik dönemi boyunca mide bulantılarını azaltmak için kekik, nane, maydanoz, sumak ve kimyon tüketebilirsiniz. Bu gıdaları salata ya da yemeklerinizde kullanmaya özen gösterin. Mide bulantıları nedeniyle günde 2 - 3 seferden fazla kusuyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü, besinleri vitamin ve mineralleri henüz vücudunuz tarafından tamamen emilemeden istifra etmeniz vitamin eksikliği sorununu ortaya çıkarabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat