Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı adet kanaması nedir?

25,670
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşırı adet kanaması nedir?

Aşırı âdet kanamasını iki türlü tanımlayabiliriz. Birincisi genel tıbbi tanımlamadır. 7 günden daha uzun süren ve/veya günde kabaca 2 pedden daha fazla ped harcanmasına neden olan kanamaya aşırı âdet kanaması denir. Ancak bunun baştan itibaren böyle olmadığı ama hayatın devam eden döneminde artığı durumlar da söz konusu olabilir. O zaman tanım değişir. Aşırı âdet kanamasının bir diğer tanımı ise, kişinin önceden alışık olmadığı miktarda âdet görmesi de aşırı âdet kanaması olarak tanımlanabilir. Örneğin bir kadın önceden toplam 3 gün âdet oluyor, 1 ped değiştiriyorsa bir gün, hayatının belli bir döneminde bu günlük 2 pede veya gün sayısı 5'e çıkabilir. Bunu da aşırı âdet kanaması tanımına sokabiliriz. 

Genel olarak bütün kadınlar için geçerli olmak koşulu ile 7 günden daha uzun süren ve günde her seferinde 2 veya daha fazla ped kullanılmasını gerektiren âdet kanaması ve/veya daha önceden alışık olunmayan biçimde âdet kanamasının artmış olduğu durumlarına aşırı âdet kanaması adını veriyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat