Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı adet kanaması nasıl tedavi edilir?

32,870
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşırı adet kanaması nasıl tedavi edilir?

Aşırı âdet kanaması söz konusu olduğunda, öncelikle bunun âdet kanaması olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Bu, o aya özgü bir şey ise kadın tam olarak bilemeyebilir. Aşırı âdet kanaması mı, ara kanama mı yoksa başka bir şey mi anlayamayabilir. Ancak genelde hastaları şu şekilde ifade eder: Ben her ay 7 gün, 10 gün âdet oluyorum, insan içine çıkamayacak kadar kanamam oluyor ve her ay iki kutu kalın pedlerden bitiriyorum. Eğer hasta buna benzer bir şekilde ifade ediyorsa, kadın tanıyı koymuş demektir. Bu, aşırı âdet kanamasıdır. Biz de bunu onaylar ve ona göre tedavi protokolü izleriz. 

Aşırı âdet kanaması tedavisi

Aşırı âdet kanamasının tanımı doktordan doktora aynı olmakla beraber hastadan hastaya, yani kişiden kişiye değiştiği için öncelikle bu âdet kanamasının normal sınırlar içerisinde olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Kiminin aşırı dediği regl kanaması, aslında normal sınırlar içerisinde olabilir. Ancak kadın bundan rahatsız olunuyorsa, bunun için tanı işlemleri başlatmak gerekir. 

Kadında eğer yeni takılmış veya önceden takılmış bir spiral varsa ve etkenin bakırlı spiral olduğu belirlenirse, spiral çıkarılır ve âdet kanaması miktarı düzenlenir. 

Rahim içinde herhangi bir oluşumdan, iyi huylu et parçaları olan polipten şüpheleniliyorsa bu polipler histeroskopi veya kürtaj yöntemi ile çıkarılarak âdet miktarı normale döndürülür. 

Aşırı âdet kanaması etkeninin miyom olduğu belirlenmişse, miyomlar alındığında kanama miktarı düzene girer. 

Bir de aşırı âdet kanamasının nedeninin belirlenemediği hasta grupları vardır. Doktorlar olarak tanıyı koyamadığımız zaman buna idiopatik deriz. İdiopatik, bir nedene bağlı olmayan anlamına gelir. Aslında mutlaka bir nedeni vardır ancak tedavi edilecek ya da ameliyat yapılacak bir durum değildir, o nedenle tanıyı koymak için yüzlerce inceleme yapılabilir ancak biz deriz ki "daha ileri incelemeye yapmaya gerek yok, bunun altında yatan sebep ameliyatlık değil, selim tabiatlı ve kanser gibi durumlar değil, biz bunu tedavi edelim" deriz. 

Tedavi seçenekleri olarak tabii ki öncelikle tablet şeklinde tedavilere yönlenilir veya kadına hormonlu spiral takılır. Hormonlu spiral, östrogen içermeyen, kanserojen özellikleri olmadığını kabul ettiğimiz progesteron hormonu barındıran spirali rahim içine taktığımız zaman âdet kanaması miktarı önemli ölçüde azalır. Bu çok ciddi bir tedavi opsiyonudur. Çünkü eskiden tablet ile tedavinin mümkün olmadığı durumlarda rahimin alınmasına giden tedavi prosedürleri uygulanıyordu. Ancak günümüzde hormonlu spiral ile bu sorunu çözmek mümkün.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat