Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı adet kanaması kansızlık yapar mı?

17,488
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşırı adet kanaması kansızlık yapar mı?

Aşırı âdet kanaması kansızlık yapar. Çünkü vücuda besinlerle veya takviye ile giren demir ile harcanan demirin denge halinde olması gerekir. Vücuda giren demir alyuvar dediğimiz kan hücrelerini yaparak harcanır. Alyuvar, bu kırmızı hücreler demir sayesinde olur. Alyuvarın ana ham maddelerinden bir tanesi demirdir. 

Demir, depolanan ve o depodan sürekli olarak ihtiyaca göre kana verilen bir maddedir. Eğer ihtiyaç fazlası olursa demir depoları yükselir, ihtiyaç çok fazla olursa ve gelir-gideri karşılayamazsa o zaman bir açık meydana gelir ve ilk başlarda bu kan değerlerine yansımazken, sadece demir eksikliği şeklinde olurken bir süre sonra kan değerlerine yansıyınca bu sefer bu demir eksikliği değil, kansızlık haline gelir. Kansızlık birçok belirti ile seyreden ve kişinin hayat kalitesini önemli oranda düşüren bir durumdur. 

Kansızlık performans düşüklüğüne, nabzın hızlanmasına neden olur ve tedavisi de aslında çok kolaydır. Kadınlarda aşırı âdet kanaması tedavi edildiğinde buna bağlı olarak kansızlık sorunu da düzelir. Ancak bakılması gereken ilk gereken şey kansızlık var ama bu kansızlığın nedeni aşırı âdet kanaması mıdır, öğrenilmesi gerekir. Üreme çağındaki çoğu kadında kansızlığın nedeni aşırı âdet kanaması olarak çıkar. Dahiliyeciler kansızlık saptarsa kadını doğrudan jinekoloğa yönlendirir. Bu anlamda kansızlıkta öncelikle etken saptanmalıdır. Tedavi için de âdet kanaması miktarının azaltılması gerekir. Bu anlamda çeşmeyi kıstığımızda veya çeşmeyi kapattığımızda kansızlık sorunu da otomatik olarak çözülür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat