Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşermenin nedenleri nelerdir?

2,704
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşermenin nedenleri nelerdir?

Aşermenin nedenleri arasında en çok üzerinde duyulan konu hormonal nedenlerdir. Kadınlarda âdet öncesinde ya da menopoz dönemi öncesinde hormonlara bağlı olarak yeme alışkanlıklarında değişiklik görülebilir. Bu durum hamilelik döneminde de çok yoğun şekilde yaşanabilir. Hamilelik döneminde Beta HCG, östrojen ve progeteron hormonlarına bağlı olarak yeme alışkanlıkları değişebilir. 

Hamilelik döneminde en çok üzerinde durulan konu hormonal konulardır. Bu dönemde sadece aşerme değil bazı yiyecek ve içeceklere karşı tiksinme de yaşanabilir. Örneğin menopoz dönemindeki kadınlarda yaşanan hormon değişiklikleri bazı yiyecek ve içeceklere karşı tiksinme duygusunu ön plana çıkarabilir. 

Kadının duygusal durumu aşerilen yiyecekleri etkiler

Hamilelik döneminde kadınların içinde bulunduğu duygusal durum aşermede önemlidir. Gebelik dönemindeki kadınlar bazı olayları kendini telkin ederek atlatabilir. Ancak duygusal olarak eşinin ilgisini çekmek isteyen, dar bir sosyal çevrede yaşayan ya da kalabalık bir ailede yaşayıp çok fazla ilgi göremeyen ve gebeliğini ilgi çekmek için bir araç olarak kullanan kişilerde aşerme daha sık görülür. 

Bir başka durum ise, vücudun çeşitli dönemlerde bazı yiyeceklere karşı ihtiyaçları artığı zaman görülen aşermedir. Örneğin hamilelik döneminde vücuttaki kan değerlerinin artması sonucu tuz ihtiyacının artması, kalori ihtiyacı artığında tatlıya karşı istek duyması, C vitamini eksikliğinde meyve ihtiyacının artması, B vitamini eksikliğinde çikolata ihtiyacının ortaya çıkması, kalsiyum eksikliğinde ise süt ihtiyacının artması gibi durumlar yaşanabilir. Vücut hamilelik boyunca bu durumları kendi içinde dengeler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat