Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Art arda çok kez hapşırmak tehlikele midir?

44,475
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Art arda çok kez hapşırmak tehlikele midir?

Art arda çok kez hapşırmak fizyolojik ve normal bir durum olabildiği gibi alerjik reaksiyona bağlı da olabilir. Üst üste çok kez hapşırmak çok tehlikeli bir durum değildir. Ancak hapşırma esnasında vücutta ciddi basınç değişiklikleri olur. Özellikle karın bölgesindeki ve kafa içerisinde basın hapşırırken artar. Ağız ve burun bölgesi basınç içeride kalacak şekilde kapatılmaz ve hava rahat bir şekilde ağız ve burundan çıkacak şekilde hapşırılırsa hapşırmanın ciddi bir riski yoktur.

Hapşırma sırasında, kalbin gevşeme aşamasından sonra kalbin dinlenme süresi milisaniyeler kadar uzar. Bu zaten normalde kalbin yaptığı bir şeydir ancak hapşırdıktan sonra milisaniyeler kadar daha uzar. Bunun kalbe hiçbir zararı yoktur, aksine kalbe faydalıdır.

Hapşırırken ağız ve burnu sıkıca kapatmak bazı kişilerde çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle, kalp, beyin, karın ameliyatı geçirmiş kişiler iyileşme dönemlerinde hapşırırken ağız ve burunlarını kapatmamalıdır. Daha önceden beyin kanaması geçirmiş ya da geçirme riski olanlar da hapşırırken ağız ve burunlarından hava çıkışına engel olmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat