Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arı sütü nasıl saklanmalıdır?

24,771
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Arı sütü nasıl saklanmalıdır?

Kovan ürünleri arasında şüphesiz en değerlisi arı sütü. 2-3 haftalık bir ömrü olduğunu bildiğimiz işçi arılar bu arı sütünü kullanarak kraliçe arıya dönüştüğünde ömürlerinin 7 seneye kadar uzadığını biliyoruz. Beden olarak, normal işçi arılardan birkaç misli daha büyük bir vücut kitlesine sahip oluyor kraliçe arılar.

Bu konuda güzel bir çalışma birkaç yıl önce Japon araştırıcılar tarafından yayınlandı. Arı sütünü normal ortamda, oda ısısında bırakarak bozulan maddeleri tespit ettiler ve bu bozulan proteik yapıdaki maddeyi sentezlediler.

Sentezlenen proteik yapıdaki maddeyi arıların ortamına koyduklarında, arıların birden kraliçe arı gibi büyüdüğünü gördüler. 

Royalaktin olarak isimlendirilen madde, genetik bakımdan insan genomuna çok yakın bir yapıya sahip olduğunu bildiğimiz meyve sinekleri ortamına konulduğunda, yine kısa ömrü olan meyve sineklerinin daha uzun yaşadığı ve bedenlerinin yine cüsse olarak büyüdüğü görüldü. O halde buradaki bu etkili madde Royalaktin.

Arı sütünün saklanma koşulları

Arı sütü, araştırıcıların da yaptığı gibi, oda ısısında bekletildiğinde etkisini kaybediyor, proteik yapıda bir madde olduğu için parçalanıyor. Bu bakımdan mutlaka özenle korunması, -20 C'de saklanması gerekiyor. 

Saf arı sütünün -20 derecede saklanması gerekir.

Tabii bu bal ve diğer bal ürünleri ile, kovan ürünleri ile birleştirildiğinde, 4 C gibi ısılarda, yani buzdolabında da saklanması mümkün olabiliyor.

Arı sütü, bal veya diğer arı ürünleri ile karıştırılması halinde +4 derecede, buzdolabında saklanabilir.

Esasında açık krem renkli olan bir ürün olan arı sütü olumsuz koşullarda beklediğinde, rengi koyulaşan bir ürün. Bu bakımdan yoğurt gibi veya krema gibi çok fazla beyaz olan bir ürünün şüphesiz arı sütü olarak değerlendirilmesi mümkün değil.

Arı sütü gibi sağlık faydası olan ürünlerin eczaneden satın alınması tavsiye edilir.

Bu bakımdan mutlaka arı sütünün güvenilir kaynaklardan ve sağlıkla ilgili olduğu için de eczanelerden satın alınması önemli bir konu.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat