Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi vitesi nedir?

26,820
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi vitesi nedir?

Arazi vitesi, özel amaçlı araçların ve arazi araçlarının zorlu yol koşullarında ilerleyebilmesi amacıyla tasarlanmış, aracın güç aktarma organlarına ek bir donanımdır.

Arazi vitesinin amacı motorun ürettiği gücün lastikleri minimum devirle ve maksimum torkla çevirmesidir. Böylece tekerlekler çok yavaş hareket ettiği için aracın patinaja düşme ihtimali de ortadan kalkar. Böylece araç çok dik ve elverişsiz zeminlerde bile ilerleyebilir.

Arazi viteslerinin kullanımı aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ancak arazi vitesleri genel olarak 2 ya da 3  kademeye sahiptir. Bunlar temel olarak en düşük hız, orta hız ve daha yüksek hız olarak adlandırılabilir.

Arazi vitesi asfaltta kullanım için uygun değildir, çünkü arazi vitesi ile aracın ulaşabileceği hızlar çok düşüktür. Zaten asfaltta arazi vitesi kullanmak için bir neden de yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat