Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi vitesi nasıl kullanılır?

14,540
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi vitesi nasıl kullanılır?

Arazi vitesi arazi araçlarının zorlu koşullarda yavaş ama dengeli ve kararlı bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir tür güç aktarım donanımıdır. Arazi vitesi temel olarak motorun gücünün tekerleklere mümkün olduğunca yavaş devirlerde dönmesini sağlayacak şekilde aktarılmasını sağlar. Böylece tekerler patinaja düşmeyecek şekilde döner, motor da aşırı zorlanmadan araç ilerler.

Arazi vitesi genellikle yol tutuşunun çok zayıf olduğu çamurlu, karlı ya da çakıl zeminlere sahip alanlarda ve bu tür zeminlere sahip dik yokuşlarda kullanılır.

Arazi vitesi aslında aracın vites sistemine eklenip çıkartılabilen ek dişliler olarak anlatılabilir. Sürücü arazi vitesini devreye aldığında bu ek dişliler güç aktarma sürecine dahil olur. Arazi vitesinin dişlileri normal vites sisteminin en düşük vitesinin sahip olduğu dişlilerden bile daha küçüktür. Böylece kendine göre daha büyük dişlilerin motordan alamayacağı yüksek torkları yani gücü alıp tekerlere gönderir.

Sürücü aracını arazi vitesine geçirmeden önce normal vitesi boşa alır. Debriyaja basar ve ihtiyaç duyduğu güce ve devire göre 2 ya da 3 arazi vitesi kademisinden birini devreye sokar. Sonra araç 1. vitese geçirilir ve normal bir şekilde kaldırılır. Şimdi tekerlekler çok daha yavaş döner ve patinaj yapmadan araç ilerler. Sürücü duruma göre arazi vitesinin 2. ya da 3. kademelerini de kullanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat