Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Arazi vitesi hangi araçlarda kullanılır?

3,832
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Arazi vitesi hangi araçlarda kullanılır?

Arazi vitesi, özel amaçlı arazi araçlarının zorlu zeminlerde kolayca ilerleyebilmesini sağlayan bir donanımdır. Arazi vitesi genellikle 4x4 araçlarda kullanılır. Arazi vitesinin kullanıldığı araçlarda kilitli deferansiyel de bulunur. Bu iki donanım motorun gücünü maksimum şekilde zemine ulaştırmaya yarar.

Arazi vitesi binek araçlarda bulunmaz. Çünkü binek araçların vites sistemleri aracın şehirlerarası ya da şehiriçi yollarda karşılaşacağı yol koşulları için, istisnai durumlar dışında, yeterlidir.

Arazi vitesi hız ile değil çekiş kontrolü ile ilgilidir. Arazi vitesi motorun gücünü tekerlekleri mümkün olduğunca ağır ivmelendirecek şekilde ilettiği için arazi vitesleri ile hız yapmak mümkün değildir. Şöyle düşünülebilir:

Arazi vitesinin dişlisi herhangi bir binek aracın en küçük vitesinin dişlisinden daha küçüktür. Bir binek aracın birinci viteste ne kadar hız yapabileceği düşünüldüğünde arazi vitesi ile çıkılabilecek hızlar da tahmin edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat