Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araçta oluşan değer kaybını mahkemeye gitmeden talep edebilir miyim?

18,799
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Araçta oluşan değer kaybını mahkemeye gitmeden talep edebilir miyim?

Kaza nedeniyle aracında değer kaybı oluşan araç sahibi, kazaya kusuruyla sebebiyet veren tarafın varsa zorunlu trafik sigortası poliçesinden faydalanabilir. Değer kaybı talebi koşullarından iki yıllık zamanaşımı ve karşı yanın asli kusurlu olması şartları oluştuysa, kusursuz ya da daha az kusurlu araç sahibi aracındaki değer kaybını ödenmesini sigorta şirketinden talep edebilir. 


Sigorta şirketini bu taleple ilgili olarak temerrüde düşürmek faydalı olur. Akabinde yasal diğer şartları da taşıması halinde bedeli ödemeyen sigorta şirketi, üyesi bulunduğu Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde taleple muhatap edilebilir. Komisyon tarafından verilecek hakem kararları sigorta şirketi için bağlayıcı olacaktır ve bu bedelin tahsili mümkün olacaktır. 

Vatandaşların taleplerini iletirken doğru ve eksiksiz dosya takip etmeleri son derece önemlidir zira komisyon tarafında aleyhlerine karar çıkması halinde yargılama giderlerini ödemek durumunda kalmaları söz konusu olabilir. Burada değindiğimiz şartların bulunmaması halinde dava yoluyla da tazminat talep edilebilir ancak bu bahsettiğimiz diğer yoldan daha uzun sürecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat