Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araçta aküden kaynaklanan ne tür sorunlar çıkabilir?

36,820
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama

Araçta aküden kaynaklanan ne tür sorunlar çıkabilir?

Aküden kaynaklı arızalarda, yaş faktörü dışındaki arızalardan bahsetmek istiyorum öncelikle. Akümüzün en belirgin ve en özellikli kısmı akü bağlantılarıdır. Akü bağlantılarımızda herhangi bir korozyon, oksitlenme, gevşeklik olması durumunda, aracımızın çalışmasında ve aracımızın elektrik beslemesine ihtiyaç duyulan cihazlarında bir takım sıkıntılar yaşamamız mümkün.

Sabah kontrolü

O yüzden ilk yapacağımız kontrollerden bir tanesi şayet sabahleyin arabamız çalışmamışsa, akü başlarımızı kontrol etmek ve şayet gevşekse bunları bir aletle sıkmaya çalışmaktır.

Aracımızın şarj dinamosunda da birtakım arızalar sonucunda akü beslemesi kesileceği için akümüzde bir arıza meydana gelecektir. Bunu en kolay şöyle anlayabiliriz. Şayet kayışımız gevşekse, muhtemelen bir ötme sesi duyacağız. Eğer şarj dinamomuzda başka bir problem varsa yine ses şekline döneceğiz.

Aküm bitti mi?

Ancak arabamızın aküsünün bitip bitmediğini, genellikle yeni nesil aküler üzerinde bir gösterge ile anlarız. Yeşil, siyah ve beyaz renkleri bize gösteren ve akünün durumu hakkında bilgi veren bir ikaz göstergesi vardır.

Bu küçük bir pencere şeklindedir ve üstten dik bir şekilde baktığınızda oradaki yeri ve rengi algılayıp, akünün ne durumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat