Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araçla sağa ve sola dönüşlerde nelere dikkat edilmeli?

106,968
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

Araçla sağa ve sola dönüşlerde nelere dikkat edilmeli?

Trafiğin sıkışık olmasının nedenlerinden biri sürücülerin yapacakları dönüşler sırasında sinyal vermeyerek, diğer sürücüleri haberdar etmemeleridir. Araçla sağa ya da sola dönüş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta sinyalimizi kullanarak trafikteki diğer sürücüleri uyarmamızdır.

Aracımızla sağa ya da sola dönüş yaparken şehir içinde en az 30 metre öncesinden sinyal vermek gerekir. Bu noktada önemli olan sinyal verdiğimizde trafikteki diğer araçların bunu farkettiğinden emin olmaktır.

Şehirler arası yollarda, hızımızın daha yüksek olduğu noktalarda sinyalin hıza bağlı olarak daha erken verilmesi gerekir.  
 
Sağa doğru dönüş yaparken, bizimle birlikte dönüş yapacak bir motosiklete karşı, aracın kör noktası mümkün olduğunca iyi kontrol edilmelidir

Sola dönüşlerde mutlaka sinyal verip diğer araçları uyarmalıyız. Dönüş sırasında karşı yönden gelen araçların olduğunu dikkate alıp, dönüşü daha geniş bir açıyla yapmak ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde sağ şeride geçmek gerekir.

Gidiş gelişli yollarda özellikle sola dönüşlerde sürücünün son anda karar vermesi trafiği tehlikeye atmaktadır. Hızlı akan bir trafikte sola dönüş için bir cep yoksa yapılacak en doğru hareket, yolun en sağında güvenli bir şekilde durmak ve hem arkamızdan gelen hem de yolun karşı şeridinden gelen araçlara bakıp güvenli bir dönüş gerçekleştirmektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat