Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aracın fren balataları ne sıklıkta yenilenmeli?

9,821
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aracın fren balataları ne sıklıkta yenilenmeli?

Araçlarda en önemli güvenlik donanımı fren sistemidir. Disk fren kullanılan otomobillerde fren balatalarının durumu ve fren balatalarının değiştirilme periyodu çok önemlidir. Çünkü aracın yavaşlama yeteneği balataların sağlamlığı ile doğrudan ilişkilidir.

Otomobillerde balataların hangi periyodda değiştirilmesi gerektiğine ilişkin kesin bir rakam yoktur. Aracın tipi ve sürücünün sürüş alışkanlıkları fren balatalarının ömrünü belirler. Örneğin agresif sürüş alışkanlıklarına sahip bir sürücünün fren balatalarını 6 ayda bir değiştirmesi gerekebilir. Daha yumuşak bir sürüş tekniği kullanan sürücü ise aynı balataları 1 yıl kullanabilir.

Araçların fren balataları periyodik bakım sırasında mutlaka kontrol edilmelidir. Servisin vereceği tavsiye üzerine sürücü balatalarını değişterebilir ya da balataları bir süre daha kullanabilir.

Yeni nesil birçok otomobil fren balataları tehlikeli şekilde eskidiğinde sürücüyü uyarır. Ancak her zaman fren balatası uyarısını beklemek tehlikeli olabilir. Fren mesafesi çok uzamışsa ve aracın yavaşlama yeteneğinde azalma varsa sürücü artık fren balatalarını değiştirmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat