Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aracımızı kışa hazırlarken güvenlik açısından neler yapmalıyız?

3,853
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Aracımızı kışa hazırlarken güvenlik açısından neler yapmalıyız?

Kış mevsimine girerken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de lastik profil kalınlıklarının kontrolüdür. Lastiklerin profil kalınlıkları kışın yaza oranlar çok daha büyük önem arz eder.

Yağış olan yollarda yol tutuşunun artırılması için lastiklerin gözden geçirilmesi, lastik havasının kontrol edilmesi ve yüzeyi, profili bozulmuş lastiklerin muhakkak değiştirilmesinde fayda var.

Fren balataları bakım ister

Bir diğer unsur, kış boyunca sürekli su içerisinde olacağı için otomobilin yürür aksamı. Fren balatalarının kontrol edilmesi, özellikle sistemde su girmesinin istenmediği aks körükleri, direksiyon kutusu, kayıcı milleri ve benzeri noktaların kontrollerinin yapılmasıdır.

Bu yerlerde ve körüklerde zayıf noktalar varsa, körüklerinin değiştirilerek yağlanmasında kışa hazırlık açısından büyük önem var.

Sağlam lastikler hayat kurtarır

Eğer lastiklerimizi kış öncesinde kontrol etmez ve diş profili zayıf lastiklerle kışa başlarsak, çok büyük ihtimalle otomobilinizde hakimiyet kayıpları, yağışlı havalarda patinaj, fren mesafesinde uzama ve benzeri sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Eğer yürür aksamdaki hareketli parçaları koruyan körüklerin kontrolü yapılmaz ve yırtık körüklerle kışa başlanırsa, dönem içerisinde yoğun su, çamur gibi maddeler körükler arasından işleyen malzemelerin içine sızabilir.

Buradaki yağın özelliğini kaybetmesi ise zamanla hareketli parçaların oksitlenmesine ve kırılmasına gidecek kadar büyük zararlar verebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat