Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aracımızı kış koşullarına hazırlamak için hangi bakımları yaptırmalıyız?

17,024
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Aracımızı kış koşullarına hazırlamak için hangi bakımları yaptırmalıyız?

Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer, tabii ki iklim koşullarına bağlı olmakla beraber, kesinlikle motor soğutma suyunun antifriz miktarıdır. Bu öncelikli yapılması gereken iş. Aksi takdirde çok soğuk olan bölgelerde soğutma suyu donacak ve motor bloğuna zarar verecektir.

Aracın kalbi akü

Eğer eskimiş bir akünüz varsa, soğuyan havayla beraber akünüz vazifesini tam anlamıyla yerine getiremeyebilir. Bu nedenle akünün de detaylı olarak kontrolünün yapılmasında fayda var.

Bir diğer unsur, yaz boyunca çok sık kullanmadığımız silecek süpürgeleri ve silecek suyumuzun soğuğa karşı dayanıklı sıvılarla beslenmesi, mümkünse silecek lastiklerinin kontrolünün yapılmasıdır. Bu kontroller seyir güvenliği açısından çok büyük önem arz eder.

Soğuk havalarda daha fazla özen

Birçok kullanıcının yapmış olduğu hata, otomobillerin soğutma sıvılarına antifriz desteği yerine, yaz boyunca eğer herhangi bir kaçak varsa sürekli su tamamlamalarıdır. Eksilen seviyeleri sürekli suyla tamamlayarak bir süre sonra sistemde antifriz miktarı çok ciddi seviyelerde azalacaktır.

Bu nedenle sistemde sürekli su dolaşmaya başlar ve dolaşan bu su kireçlenmelere ve paslanmalara yol açabilir. Yaz boyunca problem çıkartmayan sistem, eğer kışın elden geçirilmezse ve antifrizle tamamlanmazsa çeşitli noktalardan su kaçaklarına ve zamanla da hararet gibi problemlere ulaşabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat