Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araç yüklüyken frenlemede nelere dikkat etmeliyiz?

11,050
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Araç yüklüyken frenlemede nelere dikkat etmeliyiz?

Araç yüklüyken frenlemede en önemli iki konu vardır. Birincisi dozlama dediğimiz fren pedalının kullanılmasıdır. Fren pedalına sert dokunuşlar aracın içindeki yüklerin hareket etmesine neden olabilir. Bu da en basit anlamı ile ağırlık transferinin bozulmasına, aracın sağa veya sola yatmasına neden olur. Bunun için fren pedalı yavaş ve hassas şekilde kullanılmalı, ani ve sert frenlerden kaçınılmalıdır. 

Araç yüklüyken dikkat edilecek ikinci kural takip mesafesinin korunmasıdır. Ani frenden kaçınmak, takip mesafesini ciddi oranda artırmak gerekir. Yüklü bir araçta tecrübeli bir sürünün yapacağı en önemli şey, önceki araca çok fazla yanaşmamak, aracının yüklü olduğunu bilmek, aracının dinamiklerinin farkında olmak ve frene bastığında normal mesafesinden çok daha uzun metrelerde duracağını bilmektir. Bunu bilen bir sürücü takip mesafesini artırırsa, frene bastığında sorun yaşamayacaktır.  

Aracın yükünün fazla olduğu durumlarda fren pedalına yavaş basılmalı, ani frenlerden kaçınmalı ve takip mesafesi olduğundan daha yüksek tutulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat