Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Araba nasıl yıkanır?

48,164
kez izlendi
Puan: 2.50 / 5
Detaylı Açıklama

Araba nasıl yıkanır?

Otomobil yıkamak özen ve tecrübe isteyen bir iştir. Araba yıkama konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan ve özen göstermeden hareket edersiniz otomobilinizin boyasına zarar verebilirsiniz. Bu da hem aracınızın görüntüsünün bozulmasına hem de ikinci el fiyatının düşmesine neden olur.

Aracınızı güneş altında yıkamayın, mümkünse gölge bir yere park edin. Yıkamaya başlamadan önce otomobilinizin tüm kapı ve pencerelerinin kapalı olduğundan emin olun. Şunu da unutmayın: Otomobilinizi kesinlikle fırça ile yıkamayın.

Araba yıkama malzemeleri
- Su hortumu
- Büyükçe bir kova
- Otomobil şampuanı
- Bez ve süngerler

Araba yıkama teknikleri

- Önce aracın dış yüzeyindeki kir ve çamuru olabildiğince tazyikli suyla akıtın.

- Otomobil yıkama işlemine tavanından başlayın. Bu aşamada, yani kirleri akıtırken kesinlikle bez, fırça ya da benzer şeyler kullanmayın. Sadece suyun tazyiğinden yararlanın.

Unutmayın: Araç daha kirliyken bez ya da fırça sürterseniz aracınızın üzerindeki maddeler boyanın çizilmesine neden olur.

- Kaportadan sonra tekerlek ve jantlardaki tozu ve kiri akıtın. Bunu yapmanızın nedeni buradan kaportaya kum, çamur vs. sıçramaması.

- Şimdi büyükçe bir kovaya su doldurun. Sonra suyun içine özel otomobil şampuanını katın. Şampuanı mutlaka ambalajında yazan ölçülerde kullanın. Aracınız için oto şampuanı kullanabileceğiniz gibi boyayı koruyan özel katkılardan da yararlanabilirsiniz.

- Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, oradan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.

- Şimdi yumuşak bir sünger ya da yumuşak bir kumaşı şampuanlı suya daldırın ve yine aracınızın tavanından başlayarak acele etmeden ve fazla bastırmadan silin. Durulamak için aracın tümünü silmeyi beklemeyin. Mesela önce tavanı silin, köpürtün ve durulayın. Sonra ön sağ kapıyı silin, köpürtün ve durulayın. Sonra ayrı ayrı diğer kapılara, bagaj kapağına ve kaputa aynı işlemi uygulayın. En sonunda genel olarak aracı tekrar durulayın.

- Şimdi jant ve lastiklere geçin. Bunları da süngerle güzelce yıkayıp durulayın.

- Artık sıra kurutmada? Elinize kuru bir bez alın. Bu bez de yumuşak olmalı! Aracınızı yine çok bastırmadan, hafif hafif kurulayın. Mesela şu hareketi yapabilirsiniz: (Bezi arabanın üzerine yapıştırıp çekme hareketi)

- Camlarda su izi kalmaması için iyice kurulamanız gerekir. Camları daha iyi temizlemek için gazete kağıdından yararlanabilirsiniz. Aynları kurutmayı da unutmayın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat