Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ara adet kanaması neden olur?

78,973
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ara adet kanaması neden olur?

Ara âdet kanaması birçok nedene bağlı olabilir. Her ay ara âdet kanaması olan bir kadında farklı etkenler söz konusudur. Hiç ara âdet kanaması veya ara kanaması olmayan bir kadında o ay ara kanaması olmuşsa, bunun farklı bir nedeni vardır.

Her ay ara âdet kanaması yaşanıyorsa bunun nedeni yumurtlama kanaması olabilir. Âdet kanaması döngüsünün yani âdet döngüsünün tam ortasında, yumurtlama olacak dönemde vajinal bir lekelenme olduğu zaman, bu yumurtlama hormonu etkisiyle oluşan bir kanamadır. Sık değildir ama olabilir. 

Ara kanamasının sürekli olarak her ay görülmesinin diğer bir nedeni ise miyom olabilir, rahim içindeki et beni adını verilen polipler ve çeşitli yumurtalı kistleri olabilir. Hormon salgılanan kisttir. Gelip geçici çatlamamış yumurta söz konusu olabilir, çok çeşitli etkenler tiroit bozukluğu olabilir. Tiroit bozukluğu, tiroidin az veya fazla çalışması gibi nedenler ara kanamasına neden olabilirler.

Rahim içinde spiral olması da ara kanamaya yol açabilir. Bunlar her ay tekrarlayıcıdır. Doktora başvurulduğu zaman doktor etkenini belirler ve düzeltir. 

Bunun dışında hiç ara kanaması olamayan bir kadında, o ay ara kanaması olduğu zaman ilk akla gelecek olan şey ertesi gün hapı kullanımı ile ilgilidir. Ertesi gün hapları ilk 72 saat içerisinde korunmasız ilişkide kullanılan ve %70 civarında bir koruculuğu olan gebelik önleyici haplardır. Ertesi gün hapları çoğunlukla ara kanama yapar. Bu nedenle ara kanaması şikayeti olan kişiye sorulan ilk soru budur. 

Daha önceden alışkın olmayan bir kanama söz konusu olduğu zaman, bu başlayıp devam etmeyen gebelik veya dış gebelik olabilir. 

Kimi zaman, çok ender olmakla beraber bazı ara kanamalar üreme çağında ilişki sonrasında ortaya çıkan, özellikle rahim ağzında kanser öncüsü lezyonlarına bağlı olabilir. 

Üreme çağında çok ender olmakla beraber çeşitli rahim kanseri gibi genital kanserlere bağlı ara kanamalar olabilir ama burada kanser lafını çok büyütmemek gerekir. Düzenli jinekolojik muayenesini olan, simir aldıran bir kadında bu tür kanserler çok önceden tespit edilecektir. 

Daha önceden hiç ara kanama sorunu olmayan bir kadın, beklenmedik bir kanama olduğu zaman, ertesi gün hapı kullanımı söz konusu olabilir. Bunun dışında başlayıp devam etmeyen bir gebelikle ilgili bazı sorunlar olabilir ve spiral ilk aylarda kanama yapmazken, sonradan kanama yapıyor olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat