Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ara adet kanaması ne kadar sürer?

61,715
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ara adet kanaması ne kadar sürer?

Ara kanamasını ne kadar süreceği nedenine bağlıdır. Spirale bağlı bir kanama ise birkaç gün sürer, lekelenme tarzındadır genelde ve geçer. Ara kanaması eğer kullanılan ertesi gün hapına bağlıysa ne kadar süreceği belli olmaz. Kimisinde 1 gün sürer, kimisinde 1 hafta sürer. Onun dışında ara kanaması gebelikle ilgili bir soruna bağlıysa yine süresi belli olmaz. Eğer kadın düşük yapıyorsa ara kanama olarak algılıyor olabilir. Onun da süresi belli değildir. 

Dış gebelik ise eğer beraberinde ağrı olabilir, olmayabilir, hafif bir lekelenme tarzında olabilir. Bunların süresi çok fazla belli olmaz. Bunun dışında ara kanamanın nedeni rahim içinde polip ise birkaç gün sürebilir. 

Ara kanamasının miktarı nedeninden bağımsız düşünülemez. Kimisinde 1 gün sürer kimisinde 5 gün sürer. Kimisinde damla damla olur, kimisinde daha yoğun olur, kimisinde rengi pembe olur, kimisinde daha koyu olur. Aslında ara kanamasının başlayıp bitmiş olması olayın bittiğine işaret etmez. Bu nedenle ara kanaması veya beklenmedik bir kanama söz konusu olduğu zaman doktora başvurmak gerekir. 

Hiç ara kanaması yokken hap alındıysa, doktora muayeneye gitmeden doktora danışarak, "ben ara kanaması geçirdim, buna bağlı mı? diye sorulabilir. Bu durumu doktor çoğu zaman onaylayacaktır. Hormonlu spiral takıldıysa 2-3 ayda bir ara kanaması olabilir. Bununla ilgili doktor da gerekli uyarıyı yapar. Bu nedenle onun dışında değerlendirmeye gerek yoktur. Yine de ara kanama ile ilk defa karşılaşıldığı zaman ve etken belli değilse, doktor da uyarmamışsa o zaman jinekolojik muayene gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat