Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ara adet kanaması hamilelik belirtisi olabilir mi?

220,882
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ara adet kanaması hamilelik belirtisi olabilir mi?

Ara âdet kanamaları daha doğru tabirle ara kanaması, hamilelik belirtisi olabilir. Öncelikle âdet gecikmesi hamilelikte kural değildir. Kadınlar hamile olmasına rağmen ender olmakla beraber her ay âdet görmeye de devam edebilir. Bunun dışında üstüne görme denilen şeyin yerine hiç âdet görmeme söz konusu sorunu olduğu zaman, diyelim ki âdet gecikmesi oldu, daha sonra 2 hafta sonra âdet gördü, bu ara kanama olarak veya gecikmiş âdet kanaması olarak da nitelenebilir. Aslında olan şey bebek rahim içine yerleşmesi, bir süre sonra da düşük tehlikesi başlamasıdır. Buna bağlı olarak bir âdet kanaması oldu veya çok sık ara kanaması oldu. 

Aslında âdet kanamasının ilk gününden itibaren genelde 14. gününde yumurtlama olur. Eğer yumurtlama döllendiyse ondan bir 7 gün sonra rahim içine yerleşmesiyle oluşur. O gün veya birkaç gün sonra implantasyon kanaması denilen rahim içine yerleşme kanaması söz konusu olabilir. Rahim içine yerleşme implantasyon, rahim içine bir alan açarken kılcal damarlardan bir tanesi çatladığı zaman oradaki hormonal olarak gerçekleşen bir kanamadır. En sık görülen ara kanaması implantasyon kanaması yani rahim içine yerleşme kanamasıdır. 

Özellikle gebelikten korunmayanlar için yani hamile kalmak isteyenler için bu bir işaret olabilir. Beklenen âdette birkaç gün önce oluşan kanama, onun dışında yine hamileliğin hiçbir kuralı yoktur. İstisnalar vardır ancak istisnalar kaideyi bozmaz ama burada daha da fazla istisna vardır. Yani ara kanaması söz konusu olduğu zaman mutlaka hamilelikle ilgili bir sorun var mı yok mu diye kanda Beta HCG incelemesi yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat