Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Apiterapi uygulamasının faydaları nelerdir?

5,460
kez izlendi
Puan: 2.50 / 5
Detaylı Açıklama

Apiterapi uygulamasının faydaları nelerdir?

Bal, çok iyi bir yara iyileştirici ve antibiyotik etkiye sahiptir. İçeriğinin yaklaşık %90'ı şeker bileşimi olmasına rağmen ,bu etkiyi içerisinde çok düşük oranlarda bulunan polifenolik bileşikler etkisini sağlamakta. 

Bal, antibiyotik etkisi nedeniyle, antibiyotiklerin keşfedilmediği dönemlerde bal, savaş yaralarının veya günlük yaraların tedavisinde ve yaraların enfekte olmasının önlenmesini bakımından kullanılıyordu. 

Antibiyotiğin keşfinden önce savaş yaralarının tedavisinde baldan faydalanıldığı bilinmektedir. Bal, antibiyotik özelliğini içindeki şeker moleküllerinin cildin nemi ile birleşmesi sonucu hidrojen peroksit oluşturması ile kazanır.

Buradaki etkinliği şeker moleküllerinin cildin nemi ile birleşerek meydana getirdiği hidrojen peroksite dayanıyor. Hidrojen peroksit de bildiğiniz gibi oksijenli su. Nasıl ki yaralarımızı biz oksijenli su ile temizliyoruz, dolayısıyla balı yaraların üzerine sürüldüğünde bu etkisini, antibiyotik etkisini gösterecektir.

Balın faydaları
- Antibiyotik etkisi vardır.
- Mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarında iyileştirici etkisi bulunur.

Apiterapi uygulaması faydaları

Ayrıca balın mide bağırsak sistemindeki rahatsızlıklarında da bazı olumlu etkileri söz konusu. Mesela sindirimi kolaylaştırması bakımından yararlı olabiliyor. Ayrıca, mesela sıcak suya katılıp içildiğinde bağırsakları yumuşatıcı bir etki gösterirken, doğrudan kendisi kullanıldığında ise ishallerde mikroorganizmalar üzerinde etki ederek ishalleri önleyici etki gösterebiliyor.

Balın sıcak suya katıldığında bağırsakları yumuşatıcı, tek başına kullanıldığında ishali önleyici bulunmaktadır.

Arı sütü zindelik vermesinin yanı sıra, yapılan çalışmalar cilt üzerinde de özelikle kolajen sentezini artırması, yani cildi yaşlanmaktan koruması, cildi ciltteki hasarları onarması bakımından önemli. Arı sütünün diğer önemli bir kullanılış alanı ise yine erkeklik hormonu sentezini artırması. Bu bakımdan da kısırlıklarda kullanılması yine ön planda tutuluyor.

Arı sütünün faydaları
- Zindelik verir.
- Kolajen sentezini artırarak cilt yaşlanmasını engeller.
- Erkeklik hormonu sentezini artırır.

Arı poleni ise gerçekten çok ilginç bir ürün. Diğer bal ve arı sütünden farklı bir bileşime sahip. Çünkü burada şeker oranı önemli ölçüde düşmüş, ama buna karşılık protein oranı önemli ölçüde artmıştır. 
Arı poleni içinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu aminoasitler, proteinler ve vitaminler bulunur.
Bu bakımdan arı poleni bilhassa sporcular tarafından, yine gençler, çocukların gelişimi bakımından ve yaşlılarda da yine enerji vermesi, zindelik vermesi bakımından tercih edilen bir ürün. Bunların dışında antioksidan etkisi var içerisindeki polifenolik içeriklere bağlı olarak. Ve bu bakımlardan arı poleni son derece önemli.

Arı poleninin faydaları
- Enerji ve zindelik verir.
- Güçlü antioksidan etkilidir.

Propolis farklı bir kovan ürünü. Çevredeki ağaçların reçinelerini ve diğer uçucu yağ gibi bileşenlerini taşıyor. 

Propolis doğal antibiyotik etkili olmasının yanı sıra, antibiyotiklerin etkisini artırmaya da yardımcı olur.

Bu bakımdan propolis antibiyotik etkiye sahip olduğu biliniyor. Özellikle antibiyotiklerin etkisini artırdığı, son yıllarda bilindiği gibi antibiyotiklere karşı dirençli suşlar geliştiği için bu organizmalara karşı antibiyotiklerin etkisini artırdığı şeklinde bulgular var. Ayrıca bağışıklık sistemini destekliyor. Bu bilimsel bulgularla ortaya konulmuş. Antioksidan etkisi var. Bunun dışında özellikle ağız boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde ve korunmasında, diş çürüklerinin önlenmesinden tutun, ağızda takma diş kullananlarda meydana gelen oral candidiaz gibi durumların giderilmesinde, korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Propolisin faydaları
- Doğal antibiyotik etkilidir ve antibiyotiklerin etkisini artırır.
- Bağışıklık sistemini destekler.
- Güçlü antioksidan etkilidir.
- Ağız ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde, diş çürüklerinin engellenmesinde etkilidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat