Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Apiterapi nedir?

10,943
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Apiterapi nedir?

Apiterapi son yıllarda dikkati çeken bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor. Bal ve benzeri ürünler, arı ürünleri; propolis veya arı poleni gibi ürünler binlerce yıldır insanlar tarafından sağlıklarını korumak için ve çeşitli hastalıklara deva olması bakımından kullanılıyor.

Apiterapi, bilimsel çalışmalar ile desteklenerek tıp dünyasında kabul görmeye başlamıştır.

Ancak apiterapi son yıllarda daha bir organize halde, bilimsel yönü ağırlık kazanarak kullanılmaya başlandı. Özellikle baktığımızda şimdiye kadar bu konuda yapılmış çalışmalar, yani kovan ürünlerinin etkinliğiyle yapılmış bilimsel çalışmaların büyük bir çoğunluğunun 2000'li yıllardan sonra yapıldığını, %70-80'lik kısmının 2000'li yıllardan sonra yapıldığını görüyoruz. Dolayısıyla da son yıllardaki dikkati çekmesinin nedeni apiterapinin bu bilimsel çalışmaların katkısına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüz çerçevesinde apiterapi uygulamaları sırasında bazı koşullara, bazı kurallara da dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle arılar bulunduğu çevrede bulunan bitkileri kullanarak bu arı ürünlerini meydana getiriyorlar. Dolayısıyla çevrede bulunan bitkilerdeki etken maddelerin bu yine arı ürünlerine yansıması söz konusu. Bu bakımdan belirli bir etki söz konusu olduğunda, belirli bir deva söz konusu olduğunda bu bitkilerin klasifikasyonuna, gruplandırmasına göre değerlendirme yapılması gerekir. 

Arı ürünlerinin kalitesinden, yani tarım ilaçları ile antibiyotikler taşımadığından emin olunması gerekir.

Diğer önemli bir risk ise; bu ürünlerin çevre kirliliğinden ari olması. Günümüzde çevre kirliliği önemli bir sorun, birçoğu zaman risk teşkil ettiğini biliyoruz. Egsoz gazlarından gelen, sanayi endüstri atıklarından gelen veya tarım ilaçlarından, veteriner ilaçlarından gelen riskler söz konusu. Bu bakımlardan da bunların, bu arı ürünlerinin kontrol edilmiş olması, bir şekilde bunları taşımadığının tespit edilmiş olması uygulamaları sırasında son derece önemli olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat