Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Annelik hüznü nedir?

982
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Annelik hüznü nedir?

Annelik hüznü halk arasında lohusalık sendromu olarak da bilinir. Annelik hüznü doğum yapan annelerin yarısından fazlasında görülür. Doğum yaptıktan sonraki iki hafta içerisinde kendilerini çoğunlukla biraz alıngan, şaşkın ve yetersiz bulurlar. Anneler bu dönemde çok sıkıntılı ve gergin olabilirler.

Anne hüznü yaşayan kadınlar, üzerilerine düşen yeni yükleri ve sorumlulukları taşıyamayacaklarını düşünürler ve bunun tedirginliğini yaşarlar. Doğumla beraber bedenlerine meydana gelen değişikliklerin kalıcı olabileceğinden endişe duyarlar. Ayrıca eşlerinin artık kendilerini yeterince beğenmeyip sevmeyeceğini düşünürler.

Lohusalık sendromu yaşayan annelerin, anne olmalarından kaynaklanan duygusallığın, sosyal ve toplumsal faktörlerin, hamilelik döneminde artan kadınlık hormonlarının doğum sonrasında birden bire sonlanmasıyla bir karmaşa hali yaşayabilirler.

Annelik hüznü tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Doğum sonrası depresyonu ile annelik hüznünün mutlaka birbirinden ayrılması gerekir. Doğum sonrası depresyonunda doğum yapan annelerin yüzde 15 ile 16'sında görülür ve daha uzun sürer. Fakat şartları çok daha ağır ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Her doğum yapan anne, doğum sonrası depresyon adayı olarak takip edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat