Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Annelik hüznü belirtileri nelerdir?

390
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Annelik hüznü belirtileri nelerdir?

Annelik hüznü yaşayan kadınlar doğumdan hemen sonra oldukça kaygılı, şaşkın ve üzüntülü olurlar. Bu durumların ortaya çıkması annenin kişiliği ile alakalıdır. 

Annelik hüznü yaşayan annelerin alınganlıkları, korkuları artar. Özgüvenleri düşüktür ve daha önce yaptıkları işleri artık yapmakta çekinceleri olduğu gözlemlenir. Yeterince bebeğiyle ilgilenmeyip, yeterince zaman ayıramadığını düşünen hüzünlü anneler, bebeğine ideal anne hizmeti veremeyeceği konusunda endişelenirler.

Lohusalık sendromunda annelerin bedensel değişikliklerle beraber estetik kaygıları da artar. Bu değişikliklerin ne kadar uzun süreceği bilememek onları tedirgin eder. Annelik hüznü yaşayan anneler eşlerinin ilgisini kaybettiklerini düşünebilirler. Bebeklerinden sonra ikinci plana düştüklerini düşünerek üzülürler.

Annelik hüznü doğumdan sonraki iki hafta boyunca sürer. Doğumdan sonraki 3. ve 4. günlerde daha çok belirgin hale gelir. Tedavi gerekmez. Kendiliğinden geçer, fakat doğum sonrası depresyonuyla arasındaki fark anlaşılmalı, doğum depresyonu ile annelik hüznü birbirine karıştırılmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat