Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Annedeki hangi hastalıklar düşük doğum ağırlığına neden olabilir?

961
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Annedeki hangi hastalıklar düşük doğum ağırlığına neden olabilir?

Anne gebelik boyunca plasenta aracılığıyla fetusun yani karnındaki bebeğinin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini ona ulaştırır. 

Eğer annenin kendisinde bir kronik bozukluk, annede bir beslenme eksikliği varsa ya da annenin hastalığı plasentanın kan damarlarını bozuyorsa anne karnındaki bebeğin beslenmesi bozulacağı için tartı alımı da yavaşlayacaktır.

Burada yapılması gereken şey, aylık kontrollerle bebeğin kilo alımını gözlemlemek ve annenin kronik hastalığının bebek üzerindeki etkilerini incelemektir. Her bebek ve her anne için değerlendirme onlara özel olarak yapılmalıdır. 

Annede bulunan hipertansiyon, kalp ve akciğer hastalıkları bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer anne bir kalp hastalığı nedeniyle oksijen sıkıntısı çekiyorsa, yani annede hipoksi varsa bundan anne karnındaki bebek de etkilenir. Bebekte de hipoksi yani oksijensizlik ortaya çıktığı zaman bebeğin kilo alımı durur. 

Annedeki her çeşit sistemin kronik hastalığı anne karnındaki bebeğin kilo almasını azaltır. Uterus anomalili bebeklerin düşük doğum ağırlığı olabilir. Ama daha çok prematüre doğuma neden olarak buna yol açarlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat