Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne ve baba arasındaki kan uyumu doğacak bebeği nasıl etkiler?

20,273
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Anne ve baba arasındaki kan uyumu doğacak bebeği nasıl etkiler?

Anne ile baba arasındaki kan uyuşmazlığı, genelde Rh ile ilgili uygunsuzluk veya uygunluk durumu kast edilir. Ek olarak A, B ve 0 gurubu ile birtakım uygun olma veya olmama durumu gibi durumlar vardır. Ancak genel olarak kasedilen Rh uygunsuzluğudur. Anne negatif, yani Rh (-), baba ise pozitif, yani Rh (+) olduğunda kan uyuşmazlığı sorunu vardır diyoruz.

Gebelik boyunca anne kan uyuşmazlığına karşı birtakım testlerle takip edilir, herhangi bir sıkıntı saptanırsa erken dönemde müdale ederiz. Bunu önlemek için kan uyuşmazlığı için birtakım aşılar vardır, fakat kan uyuşmazlığı genelde ilk gebelikte gördüğümüz bir sorun değildir. 

Bebeğin kan grubunun babası gibi pozitif olduğu durumlarda annenin vücudunda bu tip antijenler bulunmadığı için bunu yabancı bir madde olarak algılayıp bu maddelere karşı bunları yok edici birtakım maddeler salgılar. Bunlara antikor diyoruz. Bu antikorlar bir sonraki bebeğe zarar vermektedir. Bunu engellemek için kan uyuşmazlığı iğnesiyle tedbir alınır.

Annenin kan grubunun pozitif olduğu durumlarda babanın negatif veya pozitif olması bir şeyi değiştirmez. Bu durumlarda kan uyuşmazlığı yoktur. 

Kan uyuşmazlığından etkilenme durumlarında bebekte hidrosksa, hatta ölüme kadar götüren sıkıntılar yaşanır. 

Anne kan grubunun Rh (-) baba kan grubunun Rh (+) olduğu durumlarda, eğer bebek Rh (+) kan grubuna sahipse annede bebeğin kan grubundaki maddelere birtakım antikorlar salgılanır. Bu antikorlar bebekte anemi dediğimiz kansızlığa, hidroksa ve ölüme kadar gidebilen birtakım sıkıntılara sebep olabilir. 

Anne ve babanın kan grubunun pozitif olduğu ya da sadece babanın kan grubunun negatif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığına dair herhangi bir sorun olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat