Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne sütüne geçen maddeler nelerdir?

7,774
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anne sütüne geçen maddeler nelerdir?

Annenin vücuduna aldığı herhangi bir madde ya da ilaç hangi yolla olursa olsun annenin kan dolaşımından meme dokusuna ve oradan da süte geçebilir. İlaçların çok büyük bir kısmı süte geçme kapasitesi taşır. Nadir ilaçlarda geçiş olmaz. İlaçlar süte geçtikten sonra bebek bu sütü aldığında mide-bağırsak sisteminde hepsi emilmez. Yani hepsi bebeğe geçmez, geçerse de az bir oranda geçer diyebiliriz. Bu nedenle ilaç kullanımında muhakkak ilacın dozunun iyi ayarlanması gerekir.

Bebeğin yaşı, ilacın anne vücudundaki metabolizması, çözünürlüğü, atılımı, ilacın ne zaman alındığı, yoğunluğu, annenin yağ dokusu, ilacı metabolize etme kapasitesi tüm bunlar bebeğe geçişte bir faktördür.

Genel olarak anne sütü o anda yapılan bir madde olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla emzirme esnası bebekte en fazla geçişin olacağı dönemdir. Bu nedenle kullanılması gerekli olan ilaçların mümkünse emzirmeden hemen sonra alınmış olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat