Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne sütüne geçen ilaçlar nelerdir?

4,439
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anne sütüne geçen ilaçlar nelerdir?

Vücuda alınacak herhangi bir ilacın bazı uygulama yolları vardır. Bir kısmını ağızdan, damardan veya kas içerisinden, bir kısmını da lokal olarak o bölgeye sürerek veya fitil şeklinde uygulayabiliriz.

Ağızdan alınan ilaçların bir kısmı hiç sindirilmeden mide-bağırsak sisteminden geçer ve atılır. Örneğin gaz giderici ilaçlar, kabızlık ilaçları, mide bulantısını giderici ilaçlar ya da mide asidini düşüren bazı ilaçlar sadece sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için anne sütüne ve bebeğe etkisi olmaz.

Diğer önemli grup ilaçlar ağızdan alındığında mide-bağırsak sisteminden emilir ve tüm vücuda yayılır. Bu yayılma da tıpkı gebelikte plasentadan geçtiği gibi, emzirme döneminde de anne sütüne geçmesi şeklindedir. Alınan ilaçların neredeyse tamamı anne sütünde tespit edilebilir.

Ağızdan alınmayan bölgesel kremlerin ya da fitillerin ne kadarının kan dolaşımına geçtiği önemlidir. Genel olarak bu oran çok düşük olduğu için anne sütüne geçmesinde çok sıkıntı yaşanmaz. Ancak unutulmamalıdır ki gebelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de alınacak her türlü ilaç muhakkak doktora danışılarak alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat