Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne sütü ile hazır mama arasında gaz yapma açısından fark var mı?

132,491
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Anne sütü ile hazır mama arasında gaz yapma açısından fark var mı?

Anne sütü alan bebeklerde gaz problemi daha az olur. Mamayla beslenen bebeklerde gaz problemi ve kusma eğilimi daha fazla olur, enfeksiyonlar daha sık ve fazla görülür.

Bebek için en iyisi anne sütü

Bebek için hem kalori hem protein içeriği olarak en uygun içeriğe sahip besin anne sütüdür.

Yeni doğum yapmış, ya da 5 günlük bir annenin sütünün içeriğiyle, 3 aylık emziren bir annenin sütünün içeriği de birbirinden farklı özellikler gösterir.

Bebeğin bağırsak düzeninin, enzimlerinin gelişimine göre anne sütü içeriği de değişir ve biz bunu hiçbir zaman bir ek besinle ya da bir mamayla sağlayamayız.

Doğanın kurduğu denge öyle bir dengedir ki, 3 aylık bir bebeğe yeni doğum yapmış bir annenin sütünü verdiğimiz zaman bu bebek ya kusarak ya da gaz problemi, kabız, ishal gibi sıkıntılarla karşılaşarak tepki verir.

Yeni doğum yapmış bir annenin sütünün içeriği 3 aylık bir bebek için uygun olmadığı gibi 3 aydır emziren bir annenin sütü de yeni doğmuş bir bebeğe verilemez.

Bebeğinizi anne sütü ile besleyin

Buradan bebek için en iyi besinin anne sütü olduğunu görürüz. Yani bir anne sütünü verebilmek için sonuna kadar çaba sarf etmeli.

Bebeğe zamanından önce farklı besin vermeyin

Eğer ki bebeğe anne sütü dışında bir besin, mama vermek zorundaysak bebeğin gaz problemleri, kolik ağlamaları, kakasının durumu takip edilmeli ve uygun olmayan durumlarda mama içeriği değiştirilmeli.

Bebeği takip ederek mama içeriğini değiştirin

Mama içeriğinin değiştirilmesi gereken durumlar için içeriği farklı olan mamalar mevcut.Yine de bebek için ilk 6 ay süresince kesinlikle ek besin tavsiye edilmez.

6 aydan sonra ise bebeğin durumuna ve kilo alımına göre hareket etmeli ve besinleri ona göre yavaş yavaş arttırmalıyız.Bu şekilde hareket edildiğinde bebekteki kolik ağlamaları ve gaz problemleri diğer bebeklere oranla daha az görülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat