Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne normal doğumdan sonra neler yaşar?

7,634
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Anne normal doğumdan sonra neler yaşar?

Normal doğumun ardından annenin iyileşmesi daha kolaydır. Genelde bir gece, maksimum iki gece hastanede, gözetim altında kaldıktan sonra evine çıkabilir. Zaten normal doğumda iki gece gözetim altında tutulmak pek de sık rastlanılmayan bir durumdur. Epizotomisi olan hastalarda, yani bebeğin çıkımı esnasında vajende epizyotomi açılan hastalarda, ki bu hastalarda dikiş olur, iyileşme süreci biraz daha uzayabilir. Epizyotomi sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak hasta, iyi bir bakımla bir haftada toparlanacaktır.

On gün sonunda da, aktif bir işte çalışmayan bir kadın, rahatlıkla işine dönebilecek hale gelir. Normal loğusalık süresi 6 haftadır. Rahimin küçülmesi, dokuların kendini bulması tamamen 6 haftalık bir süreçte meydana gelir. Kırkı çıkmak deyimi de buradan gelir.

Bu dönem içinde kanama, önce parlak kırmızı renkten kahverengiye, ardından sarı akıntıya kadar devam edip kırk günün sonunda biter. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli şey annenin psikolojisidir. Yeni anne, ne kadar eğitimli olursa olsun bebeğe sürekli bakmak, altını değiştirmek, yemek yedirmek, bu esnada kendisiyle ilgilenmek ve çevreden gelen nasihatlere uymak gibi zorunluluklar nedeniyle depresyona girebilmektedir.

Bu aşamada yeni annenin eşine ve çevresine büyük sorumluluk düşmektedir. Loğusaların günde 1-2 saat kadar sokağa çıkmalarını, alışveriş yapmalarını, bahçede, doğada vakit geçirmelerini, mutlaka kafalarını dağıtmalarını öneriyoruz. Loğusalık döneminde yaşanabilecek en büyük sorun budur.

Bu dönemde yeni anneler sezaryene bağlı komplikasyonlar da yaşayabilirler. Annenin aşırı ağrısının, aşırı kanamasının olması, dikiş yerlerinin enfekte olması yaşanacak tıbbi komplikasyonlardır. Böyle bir durum yaşanırsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat