Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne karnındaki bebek ne tür sesleri duyabilir?

21,121
kez izlendi
Puan: 3.77 / 5
Detaylı Açıklama

Anne karnındaki bebek ne tür sesleri duyabilir?

Bebekler 16. hafta itibari ile duymaya başlar. 15+1 haftalarda bebeklerde gözlenen en önemli özellik, bebeğin kol ve bacaklarının artık vücuduna göre kısa değil, hemen hemen normal boyutlara ulaşmasıdır ve bebeğin başının artık gövdesinden daha büyük değil, gövdesi ile orantılı hale gelmesidir. 

Bebekler 16. haftadan itibaren duymaya başlarlar ve özellikle tiz sesleri kalın seslere oranla daha net duyalar. Anne sesini çok net algılarlar. 32. haftadan sonra bu yetenekleri tam anlamıyla gelişir. Çok korktuklarında annenin korktuğunu hissedip tekmeleye başlayabilirler. Annenin aç olduğu zamanlarda sessiz bir şekilde dururlar. Annenin aşırı stresli olduğu durumlarda heyecanlanarak tekmelemeye başlayabilirler. Annenin dinlediği güzel ve rahat bir müzikte bebekler de sakinleşir. Şiddetli bir müzikte ise bebekler tekmelemeye başlayabilirler. Bunlar görülmüş ve saptanmış durumlardır. 

Annenin kalp atışları bebeğin vücut içerisinde en çok duyduğu seslerdir. Bu seslere en yatkın sesin ise klasik müzik olduğu ve Mozart'ın müziklerinin de buna çok benzediği belirlenmiştir. Mozart'ı anne karnında dinleyen bebeklerde zeka gelişiminin ve tepkilerin daha iyi olduğu saptanmıştır. Annenin yaşadığı stres, üzüntü, huzursuzluk veya mutluluk gibi durumların hepsini bebek hisseder ve bu bebeği kötü yönde etkiler. Bu sebeple hamilelerin stresli ve hareketli ortamlardan kaçınması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat