Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne karnında kordon sarkması riskini artıran durumlar nelerdir?

25,802
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Anne karnında kordon sarkması riskini artıran durumlar nelerdir?

Kordon sarkması denen durum çok sık görülen bir durum değildir. En sık görülenler kordonu uzun, amniyon sıvısı fazla, kendisi iri olan ve de doğum sayısı daha önceden 3 veya 4 olan annelerdir.

3. veya 4. doğumunu gerçekleştiren anne adaylarında kordon sarkması sorunu daha sık görülür. Suları birden boşalırsa, kordon aradan, henüz bebek doğmadan rahim ağzındaki 1-2 cm'lik açıktan dışarıya sarkabilir. Bu en sık görülen senaryodur. Bunların %90'ında bebek kurtulur. Çünkü doğumhanedeyken meydana gelir. Kordon sarkması olan durumda zaten anne adayı "suyum geldi, birden boşaldı" der. O anda kalp atışları dinlenmiyorsa bile dinlenmeye başlanır. Eğer kalp atışlarında azalma varsa sezaryen ile doğurtulması gerekir. 

Ters gelen yani makat gelişi olan, önce poposu gelen bebeklerde de su önceden gelirse kordon sarkabilir. Kordon sarkması açısından risk altında olan diğer bir grup anne adayı da çoğul gebelik taşıyanlardır. Çoğul gebelik taşıyınca suların kendi kendine gelme olasılığı, kordonların rahim ağzına yakın olma ihtimali ve bebeklerin yan durma ters durma olasılıkları daha fazladır. O yüzden çoğul gebelik taşıyan anne adaylarının su gelmesi belirtisini mutlaka doktorlarına iletmeleri gerekir. Su gelmesi belirtisi özellikle son haftalarda idrar kaçırma ile karıştırılabilir, bu durumu doktora bildirmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat